Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
19 Ocak 2016, 13:51
Mehmet Akif
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Kurtuluş Savaşı Cepheleri ve Komutanları Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Kurtuluş Savaşı Cepheleri ve Komutanları

Kurtuluş Savaşı Cepheleri ve Komutanları
Doğu cephesi : Komutanı Kazım Karabekirdir. Ermenilere karşı açılan bir cephedir. 3 Aralık 1920 Gümrü Antlaşması ile Osmanlı-Rus sınıra geriletildi. Bu sınır, şu anki Türkiye-Ermenistan sınırı ile aynıdır.

Güney cephesi: Komutanı Ali Saip (Ursavaş) Beydir. Fransızlar ve işbirlikçi Ermenilerle karşı savaşıldı. 12 Şubat 1920 Urfa şehrinde Ali Saip (Ursavaş) Bey tarafından teşkilatlandırılan Türk direnişi başarıyla sonuçlandı. Fransızlar 11 Nisan 1920’de şehri boşalttılar.

Batı cephesi: Komutanı İsmet İnönüdür. Yunanlılar ve Onların destekçisi İngilizlerle Savaşıldı.
9 Eylül’de Türk orduları İzmir’e girerek Yunan işgaline son verdi.

İç cephe: Türk Kurtuluş Savaşı boyunca Anadolu’nun çeşitli yerlerinde birçok ayaklanmalar çıkmıştır. Bu ayaklanmaların bir bölümü, Anadolu topraklarının bir bölümü üzerinde yeni bir devlet kurmayı amaçlayan, diğer bölümü ise, saltanat ve hilafete geleneksel ve dinsel bakımdan bağlı olanlarca çıkarılmış isyan hareketleridir. Hıyanet, kin ve taassubun yarattığı isyanların amacı; milli hareketi boğmaktır. Atatürk, öncelikle iç isyanların bastırılmasına, ülkede iç güvenliğin sağlanmasına son derece önem vermiştir. Bir yandan vatana ihanet yasası çıkarılırken, öbür yandan da iç isyanları bastırmada kullanılmak üzere Seyyar Jandarma Müfrezeleri kurulmuştur. Ayaklanmalar Milli Mücadele’yi geciktirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Osmanlıda iç isyanların nedenleri konulu makalemizi okudunuız mu?

HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum diriliş Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.