Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
04 Kasım 2015, 20:11
akif
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

2.Dünya Savaşının Toplumsal Sonuçları Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

2.Dünya Savaşının Toplumlar Üzerine Etkileri Nelerdir

II.Dünya Savaşı sadece cephede değil cephe gerisindeki sivillerin de hayatını kaybettiği bir savaş olmuştur. Savaş sona erdiğinde SSCB savaş başındaki nüfusunun %13’ünü, Polonya %10’unu kaybetmiştir. Batı Avrupa ülkeleri ile ABD savaştan daha az etkilenmişlerdir. Savaşta 60 milyona yakın kişi yaşamını kaybetmiştir.
Sivil kayıpların bu kadar çok olmasında,

-Atom bombası dahil olmak üzere yıkım gücü yüksek silahların kullanılması
-Şehirlere yoğun hava saldırıları düzenlenmesi
-Karne uygulamasına geçilmesi
-İşgal edilen ülkelerin yağmalanması
-Verem gibi hastalıkların yayılması
-Nazilerin toplama kamplarında yaptıkları zulümler etkili olmuştur.

Savaş sonunda Avrupa ve Asya’da çeşitli nüfus hareketleri görüldü. 1945’te Avrupa’da, Almanya tarafından gönüllü ya da zorla çalıştırılan milyonlarca yabancı işçi, savaş esirleri ve toplama kamplarından sağ kurtulanlar Alman topraklarını terk ettiler. Buna karşılık SSCB ordusundan kaçanlar ve daha önce Orta Avrupa’daki topraklardan ayrılmak zorunda kalan Germen (Cermen) kökenli 12 milyon insan, Almanya’ya geri dönmek için hareketlendi. Japonya’nın Asya’da işgal ettiği ve 1945’te kaybettiği topraklarda yerleşmiş bulunan Japonlar da ülkelerine geri döndü.

Japonya’ya atom bombasının atılması, işgal bölgelerinde Almanlarla iş birlikçilerin gerektiği gibi cezalandırılmaması; Almanya’nın toplama kamplarında insanlık dışı uygulamaları, Balkanlar’da Sırplar ve Hırvatlar arasında sonu gelmeyen düşmanlık ve Japonlar tarafından Asya’da işlenen savaş suçları toplumlarda telafisi zor izler bıraktı. Savaş sonunda sorumluların yakalanması ve yargılanmasına çalışıldıysa da tam anlamıyla başarılı olunamadı.
atom bombası

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız İnönü savaşlarının milli mücadeledeki önemi nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
2 dünya savaşının toplumsal sonuçları nelerdir, 2 dünya savaşının sosyal sonuçları, ikinci dünya savaşının toplumsal sonuçları
29 Kasım 2015, 15:42

Abone
Üyelik Tarihi: --
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 9219

medeniyetin beşiği diye hava atan batılılar dönüpte bir baksınlar dünyayı ne hale getirmişlerdi ve halada devam ediyorlar bu katliamlarına

HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum klasor Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.