Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
12 Eylül 2015, 11:30
murat
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Ekmek israfı ile ilgili kompozisyon yazısı

Sponsorlu Bağlantılar

Ekmek israfı

Ekmek israfı ile ilgili kompozisyon

Ekmek, pek çok ülkede temel besin kaynağı olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde de ekmeğin önemi oldukça büyüktür. Bunun nedeni ekmeksiz sofranın neredeyse olmamasıdır. Her öğünde her çeşit yemekle ekmek tüketilmektedir.

Ekmek ülkemizde kutsal kabul edilen bir nimettir. Ekmeksiz geçen bir öğün olmaz. Ekmek yenmeden yenilen yemeğin insanı doyurmadığı düşünülür. Bu denli önemli bir nimet olması ekmeğin devamlı olarak satın alınmasına sebep olur. Her zaman gerekeceğini düşünerek ekmeği fazla alırız. Hele de misafir geldiği zaman abartarak çok fazla ekmek satın alırız. Bu ekmekler arttığı ve bayatladığı zaman da onu yiyemeyeceğimizi düşünür ve çöpe atarız. Ekmek kutsal bir nimet ise onu çöpe atmanın ne kadar doğru olduğunu düşünenimiz çok azdır. Dünyada açlık ile sınanan milletler varken bizim bulduğumuz nimetleri çöpe atmamız gerçek anlamda vicdan sızlatan türden. Ekmeğin bayatlaması onun bozulduğu anlamına gelmemektedir. Bayat ekmek tüketilebilir bir gıdadır. Atmak yerine farklı tariflerle lezzetli hale getirebilir, yemeyi reddediyorsak onunla beslenen bir hayvana sunabiliriz.

Dünyada her yıl devasa rakamlarda ekmek israfı olmaktadır. İsrafı önlemek amacıyla ihtiyacımız olan sayıda ekmek almalıyız. Bunu yaparken dünyadaki kaynakları, açlıkla savaşan insanları ve dini düşünmeliyiz. Kişinin kolayca sahip olduğu nimetlerin kıymetini bilmemesi çok yanlış bir davranıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Acı acıyı keser su sancıyı ile ilgili kompozisyon örneği konulu makalemizi okudunuız mu?

HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum klasor Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.