Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
12 Şubat 2015, 21:51
admin
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Ölü canlar kitap özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Nikolay Vasilyeviç Gogol Ölü canlar roman özeti
Ölü canlar
Chichikov, kendini üniversite danışmanı olarak tanıtan sahtekar bir adamdır. Aslında, bir süre gümrük dairesinde görev almış, kaçakçılarla iş ortaklığı yaptığı anlaşılınca işten atılmıştır. Diğer insanları överek, kendini farklı bir şekilde tanıtarak kandırıyor, varlıklı ve soylu insanların gü­venini kazanmaktadır.

Para kazanmak için planladığı bir düzenbazlığı uygulamasında, kişiliği ve sahtekârlığı ona yardım etmektedir. Zamanın yasalarına göre, toprak sahipleri topraklarının sınırları içinde yaşayan insanların sayısına göre vergi öde­mesi gerekmektedir. Her nüfus sayımında bu rakam tespit edil­mekte, nüfus sayımına kadar da değiştirilmemektedir.
Pavel Ivanovich Chichikov, Rusya’yı gezerek son nüfus sayımında ölen “ölü canların” ölüm belgelerini satın alır. Top­rak sahipleri, bu alışverişten memnundur. Her iki tarafın da kârlı çıktığı bir durumdur bu. Pavel Ivanovich Chichikov, bu belgeleri toplayarak mevcut olmayan mülkü rehine koyar ve karşılığında para alır.
Chichikov, bir kasabaya uğrar, oyununu burada uygulamaya karar verir. Kasabanın ekonomik duru­mu, toprak sahiplerinin kimlik bilgileri, devlet memurlarının özellikle­ri ve ölü canların sayısını öğrenir. Halk, onu önemli ve zengin bir kişi zanneder. Sevimliliği ile zenginlerin de kısa sürede güvenini kazanır. Varlıklı ailelerin evlerine davet edilir, onların yaşantısına şahit olur. Bu arada, pek çok ölü can belgesi top­lar. Herkes topladığı belgelerle onun Ukrayna’daki çifliğinde çalışacak işçi aradığını zannetmektedir.
Bir süre sonra, Pavel Ivanovich Chichikov’un çalıştığı ba­zı kişiler yüzünden her şey anlaşılır. Valinin balosunda sarhoş bir toprak sahibi -Nozdryev- her şeyi anlatır. Bazıları, Pavel I-vanovich Chichikov’un valinin kızı ile evlenmek istediği dedi­kodusunu ortaya atarlar. Bazıları ise Chichikov’un casus, hat­ta Napolyon Bonapart’ın ta kendisi olduğunu söyler.

Bütün dolandırıcılığı ortaya çıkan Chichikov kasa­badan kaçar ve başka bir macera için yola koyulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Osmancık kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum klasor Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.