Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
12 Şubat 2015, 11:35
admin
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Küçük ağa kitap özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Tarık Buğra Küçük ağa roman özeti
Küçük ağa
KİTABIN KONUSU :
Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ile başlayan sefaletten ötürü Anadolu’daki yoksul, çaresiz ve karamsar insanların azimle çalışmaları sonucu Millî mücadelenin zaferle sonuçlanmasıdır.
KİTABIN ÖZETİ :
Birinci Dünya Savaşı Mondros Mütarekesi ile sonlanır. Türk Milleti için hüzünlü bir son olur. Gaziler memleketlerine geri dönerler. Salih de onlardan biridir. Arabistan’da sağ kolunu kaybetmiştir. Memleketi Akşehir’e geldiğinde çocukluk arkadaşı Niko, O’na yakınlık gösterir. Bu arada İstanbul Hükümeti Akşehir civarına Kuva-î Millîye aleyhinde konuşmalar yapması için bir hoca gönderir. Daha sonraları etrafında bir çok insanı toplamayı başarır. Kuva-î Millîye Kuvvetleri hoca hakkında vur emri çıkartır. Bu yüzden hoca sakalını keser ve Çakırsaraylı’nın çetesine katılır. Salih, Niko’nun Pontus Rum Devleti planlaması yapan çetenin başı olduğunu anlar. O da Kuva-î Millîye’ye katılır. İstanbullu hoca, artık Küçük Ağa olarak bilinir. Salih ve Küçük Ağa, samimi ve dürüst insanlardır. Sonraları Küçük Ağa kendi çetesini kurar. Emine adında bir kızla evlenir.
Bir müddet sonra Çerkez Ethem’e katılırlar. Ancak Çerkez Ethem’in Ankara ile arası açılınca gruptan soğurlar. Çetenin planlarını bozup, parçalanmasına zemin hazırlarlar.
Salih Akşehir’e Küçük Ağa’nın karısını ve çocuğunu görmeye gider. Başkasıyla evlendirildiğini duyan Küçük Ağa da Akşehir’e gelir. Oğlu Mehmet ile tanışır. Emine bir hastalık sonucu ölür. Aynı günde Küçük Ağa Ankara yolcusudur. Yeni dönemde bir çok olaylara şahit olacak; mutluluk ve hüznü birlikte yaşayacaktır.
KİTABIN ANAFİKRİ :
Vatan ve istiklâl, bir toplumu oluşturan bireyler için en üstün değerdir. Bu uğurda her türlü acıya katlanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kuyucaklı Yusuf kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
küçük ağa kısa özet, küçük ağa özet, küçük ağa roman özeti, tarik buğra küçuk ağa ozeti kisa, kucuk aga roman ozeti kısa
HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum diriliş Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.