Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
30 Aralık 2015, 18:25
necla
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

George Simon Ohm Kimdir Kısaca Hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

George Simon Ohm Kimdir

George Simon Ohm

George Simon Ohm, Alman fizikçisidir. 1789’da Erlangen’de doğan Ohm 1854 yılında Münih’te öldü. Çocukluğunda babasının yanında çalıştı. Öğrenimini bitirip, matematik ve fizik öğretmeni olarak hayata atıldı. Sırasıyla Köln Kolejinde, Berlin Harp Okulunda bu görevleri yaptıktan sonra, 1833’te Nürnberg Politeknik Okuluna ve 1849’da Münih Üniversitesine fizik profesörü olarak tayin edildi. Bu görevleri sırasında, elektrik akımının temel kânunlarını hazırlamak için devamlı çalıştı, ölümünden sonra ismi, kanununun birimi haline geldi. Çalışmaları sırasında, elektrokinetik olaylar için ilmi terimleri tarif etti. Elektrik akımını, bir sıvının debisiyle potansiyel farkını ise bir düzey farkıyla karşılaştırarak elektrik miktarını, şiddetini, elektromotor kuvvetini tanımladı. 1830’da pillerdeki kutuplanma olayını (Anot-Katot) açıkladı. 1843’te Canavar Düdükleri Teorisini kurmaya esas olan, insan kulağı ile sinüzoidal titreşimler arasından sinüzoidal dalgaları ayırt edebilecek özelliğe sahip olduğunu kesin olarak ispatladı. 1852’de kristal camlardan polarize edilerek geçirilen ışık ışınlarını inceledi.

Ohm Kânunu: Elektrikî direnci tarif eden kanun. George Simon Ohm tarafından 1827’de ortaya konulan ve bir iletkenden geçen I akım şiddeti amper, potansiyel farkı V veya Elektromotor kuvveti volt olarak alınırsa R direnç ohm olarak bulunur. Bunlar arasındaki Bağıntı I= V/R’dir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Rönesans nedir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
george simon ohm, corc saymın om kim hayati, georg simon ohm hayatı ve buluşları, george simon ohm hayati, georg simon ohm kısaca hayatı
HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum klasor Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.