Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
08 Şubat 2015, 20:57
admin
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Eylül kitap özeti Mehmet Rauf

Sponsorlu Bağlantılar

Eylül kitabının özeti
Mehmet-Rauf-Eylül

Suat ile Süreyya beş yıldır evlidirler. Çok iyi anlaşmaktadırlar. Fakat Süreyya’nın kazancı rahat yaşamaları için yeterli değildir. Oysa, babasının durumu iyidir, ama onlara pek yardım etmez. Ailenin büyüğü sayıldığından yazları kayınbabanın evinde kalırlar. Ne var ki, yıllar geçtikçe karı koca bu evden sıkılmaya başlarlar. Suat babasına gizlice mektup yazar. Deniz kıyısında bir yalı kiralayacak kadar para ister. Babası kızını kırmaz, parayı hemen gönderir.

Süreyya’nın samimi bir arkadaşı vardır : Necip. Aynı zamanda onun akrabasıdır. Sık sık arkadaşını görmeye gelir. Karı koca ondan pek hoşlanırlar.

O yaz, Boğaziçi’nde güzel bir yalı kiralanır. Akrabaların dedikodusundan ve kıskanç bakışlarından kurtulan karı koca mutludurlar. Süreyya her gün balığa çıkar, Necip Suat’a arkadaşlık eder. Beraber oldukları zaman Suat piyano çalar, Necip onu dinler, arada sohbet ederler. Giderek, ikisi de birbirlerini severler. Necip bunu sezince derin bir üzüntüye kapılır. Arkadaşına ihanet etmek ona ağır gelir.

Çevredeki dedikodular Süreyya’nın da kulağına ulaşır. Fakat dostunun, karısına aşık olacağına ihtimal vermez. Oysa gerçek budur. Gerek Suat, gerek Necip duygularını dışa vurmazlar, ama gözleriyle sevişmekten de geri durmazlar.

Dedikodular sebebiyle Necip eskisi gibi sık sık gelmez. Daha sonra da tifodan yatağa düşer. Zaman zaman Suat’ı sayıklar. Bu arada onun eldivenini çaldığını da ağzından kaçırır. Bu itiraf allanıp pullanarak iş büyütülür. Genç adam yavaş yavaş iyileşir. Süreyya’nın ısrarı ile yine onlara gider. Herkesin konuşmaya daldığı bir sırada evde yangın çıkar. Suat odasına kapanır. Çağrılara karşılık vermez. Necip alevlerin içine dalar, amacı sevdiği kadını kurtarmaktır. Fakat birdenbire tavan üstlerine yıkılır. İki sevgili birlikte yanarlar. Temiz aşklarını küllere gömerler.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Eskici ve oğulları kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum diriliş Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.