Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
08 Ocak 2016, 18:44
Mehmet Akif
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Abdülhak Hamit Tarhan kısaca hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Abdülhak Hamit Tarhan kimdir

Abdülhak Hamit Tarhan

Abdülhak Hamit Tarhan 2 Ocak 1852 Bebek, Beşiktaş, İstanbul’da doğdu.- 12 Nisan 1937, İstanbul’da hayatını kaybetmiş, Türk şair, oyun yazarı ve diplomattır.

Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde ve Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk yıllarında eserler vermiş, modern edebiyatın doğuşunda etkin bir isimdir.

Köklü ve eski bir ulema ailesinin ferdi olarak dünyaya gelmiş, hayatının her döneminde yüksek mevkilerde bulunmuş, dünyanın birçok yerini görme fırsatı yakalamış, çağının büyük ve güçlü bir sanatçısı sayılmıştır. Tanzimatı, Birinci ve İkinci Meşrutiyetleri ve Cumhuriyeti gören; bu devirlerdeki Tanzimat, Edebiyat-ı Cedide, Milli Edebiyat ve Cumhuriyet devri edebiyatlarını yakından tanıyan sanatçı Türk edebiyatında Şair’i Azam (Büyük Şair) sıfatı ile anılır (Bu sıfatı ilk kez Süleyman Nazif kullandı). Uzun seneler diplomat olarak hem doğu hem de batı ülkelerinde bulunması nedeniyle iki edebiyatı da tanımış; Türk şiirine batıdan yeni konular, serbest düşünce ve şekiller getirirken; batı yazarlarından etkilenerek yazdığı oyunlarla Türk tiyatrosuna felsefi düşünceyi sokmuştur. Türk edebiyatının en büyük eserlerinden birisi kabul edilen Makber’in şairidir. TBMM III., IV. ve V. dönemlerde İstanbul milletvekili olarak görev yapmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Albert Einstein kimdir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
abdülhak hamit tarhan hayatı kisaca, abdulhak hamit tarhan ın hayatı kısaca, abdulhak tarhan kısaca
HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum klasor Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.