Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
19 Kasım 2015, 16:31
akif
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Potasyum elementinin özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Potasyum elementinin özellikleri kısaca

potasyum elementi

Sembolü: K
Atom Numarası: 19
Atom Ağırlığı: 39.0983
Elemet serisi: Alkali Metal
Periyodik Cetveldeki Yeri: 1A
Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Gümüşi, beyaz

Doğada başta deniz suyunda ve bir çok elemente bağlı olarak bulunmaktadır. Hava da çok çabuk oksitlenmek ile beraber suda çok hafiftir. Potasyum sodyuma çok benzer özellikler gösterse de yaşayan canlılarda sodyumdan faklı muamele görür.

Potasyum elementinin özellikleri,
Potasyum tuzları bitkiler için vazgeçilmezdir. İyi bir gübre özelliği taşımaktadır. Bunun yanında insanlar içinde hayati önem taşımaktadır. Vücuttaki sıvı ve elektrot dengelerini sağlamaktadır. Ayrıca kas kasılması ve sinir iletimi için önemlidir. Vücut sıvılarında potasyum eksikliği başta ishal ve kusmaya sebep olmaktadır. Potasyum eksikliğinde kas güçsüzlüğü, kalp atım anormallikleri, dolaşım bozukluğu, refleks yavaşlaması, nefes almada güçlük ve halsizlik görülmektedir. Yeteri kadar potasyum almak için düzenli ve dengeli beslenmek önem taşımaktadır. Potasyum açısından zengin besinler, brokoli, lahana, pazı yaprağı, zeytin, balık, portakal suyu, muz, hurma, incir gibi gıdalardır. Günlük potasyum tüketim miktarı yetişkinler için 2000-3000 mg olmalıdır.
Potasyum elementinin kullanım alanları
Potasyum ayrıca sanayide de kullanılmaktadır.
Potasyum karbonat cam yapımında kullanılmaktadır.
Potasyum yapılarak üretilen camlar daha dayanıklıdır. Potasyum nitrat barut yapımında, potasyum buharı manyetik metrelerde, potasyum bromür film kabartmalarda, potasyum kromat kibrit, havai fişek, patlayıcı ve deri işlemede renk verici olarak, temizlik maddesi olan sabun yapımında da kullanılmaktadır.
Potasyum çok yumuşak bir elementtir. Potasyum ve bileşikleri alevde viole renk vermektedir. Bu özelliği sayesinde alev testlerinde kullanılmaktadır. Suda ki potasyum tadı ile tespit edilebilmektedir. Seyreltik çözeltileri tatlı, derişik çözeltileri ekşi, bazik veya tuzludur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Silisyum elementinin özellikleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum klasor Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.