Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
02 Kasım 2015, 20:44
akif
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

İyonik bağ nedir nasıl oluşur özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

İyonik bağ nedir nasıl oluşur

Bir kimyasal bağ türüdür. İyonik bağ, + yüklü iyon ile – yüklü elektron arasında meydana gelen alışveriş sonucunda meydana gelen bir bağdır. Mesela; Klor (17) atomunun kararlı hale gelmesi için 1 elektron alması gerekmektedir. Aynı şekilde Sodyum (11) atomunun da kararlı bir atom olabilmesi için 1 atom vermesi şarttır.

Klor atomu Sodyum atomunun 1 elektronunu alır ve – yük ile yüklenir. Böylece klor anyonu meydana gelir. Sodyum atomu da elektron verdiğinden dolayı + yük ile yüklenir ve sodyum katyonu meydana gelir. Meydana gelen anyon ve katyon birbirleri ile zıt yüklere sahiptirler bu nedenden dolayı de birbirlerini çekerler. İşte bu iki atomun arasında meydana gelen bu çekim kuvveti iyonik bağ olarak adlandırılır ve bu bağın sonucunda ortaya tuz çıkar.

İyonik bağ ile meydana gelen atomlar bünyelerinde molekül bulundurmaz aksine bu atomlar iyonlardan meydana gelir. Ayrıca iyonik bağ sadece sodyum iyonu ile klor iyonu arasında meydana gelmemektedir. Her iyon parçacığı zıt yüklü iyonlar tarafında çevrelenir ve böylece yığınlar meydana gelir.
iyonik bağ
İyonik bağın özellikleri
Katı halde genellikle elektriği iletmezler fakat sulu çözeltilerinde ve erimiş halde iyonlarına ayrıştıkları için elektrik akımını iletirler.
Sert ve kırılgandırlar, tel ve levha haline getirilemezler, herhangi bir zorlamada kırılırlar.
İyonik bileşiklerin formülünü yazarken katyon başa gelir.
Elektroliz edilebilirler
İyonik bileşikler oda sıcaklığında genellikle katı halde ve kristal yapıda bulunur.
İyonik bağlanma yalnızca, bağlanmış atomlar serbest olanlardan daha düşük enerjiye sahip olduklarında ve reaksiyonun toplam enerji değişimi, reaksiyonun gerçekleşmesi yönünde ise meydana gelir. Toplam enerji değişimi ne kadar büyükse, bağ o kadar güçlüdür. Tüm iyonik bağlar bir tür kovalent ya da metalik bağ özelliği taşırlar. İki atom arasındaki elektronegatiflik farkı ne kadar büyükse bağ da o kadar iyoniktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kovalent bağ nedir kovalent bağ nasıl oluşur konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
iyonik bağ, iyonik bağ nedir, iyonik bağ nasıl oluşur
HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum klasor Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.