Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
28 Mayıs 2015, 16:32
murat
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

İklim şartlarının insan yaşamına etkileri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

İklim şartlarının insan yaşamına etkileri

İklim şartları insan hayatı için önemlidir. insanlar hayatlarını sürdürürken iklim koşulları önemli rol oynar. Çünkü iklim şartları barınmayı tarım alanlarını doğrudan etkileyen faktördür.

Doğal bitki örtüsü bir yerde hüküm süren iklime göre belirlemektedir. Bu nedenle insanlar ekecekleri ve yetiştirecekleri tarım ürünlerini iklime göre belirlemekte ve yaşamlarını buna göre düzene sokmaktadır. Örneğin Karadeniz Bölgesinde çay ve fındık, İç Anadolu’da buğday tarımı yapılmaktadır.
Dünyadaki nüfus dağılımı yine iklime göre belirlenmektedir. İklimin elverişli olduğu yerlerde nüfus kalabalıkken her zaman soğuk, her zaman sıcak ya da her zaman kurak olan yerlerde nüfus yoğunluğu azdır.
İnsanın günlük yaşamında giydiği kıyafetler, kişilerin sıcakkanlı olması, sağlığı ve hatta karakteri iklim özellikleri tarafından belirlenen çok önemli unsurlardır.
İklim insanların ekonomik hayatları üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. İklim insanların yetiştirdikleri tarım ürünlerinden ticaret ya da hayvancılık yapmalarına kadar birçok faaliyetlerine şekil vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Güneşe bakıp yön nasıl bulunur konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
İklim tiplerinin insana özellikleri
HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum diriliş Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.