Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
21 Ekim 2015, 09:48
akif
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın katmanları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın katmanları ve görevleri nelerdir kısaca

dünyanın katmanları

 

Dünya beş katmanda oluşmaktadır. Hava küre gazlardan oluşur ve oksijen almamızı sağlar. Su küre dünyanın büyük bir çogunluğu sudan oluşur ve su ihtiyacımızı karşıladığı gibi suda yaşayan canlılar vardır. Taş küre dünyanın en üst tabakasını oluşturur canlıların ve bitkilerin yaşadığı ilk katmandır . Ateş küre taş kürenin hemen altındaki kısım olup erimiş maddlerin bulunduğu mağmanın bulunduğu bölümdür. Ağır küre dünyanın çekirdeğinin olduğu yerdir. En sıcak alandır

Hava Küre: Gazların karışımından oluşan tabakadır, %78 azot, %21 oksijen, %1 karbondioksit bulunmaktadır. Kalınlığı 45-100 km arasında değişiklik göstermektedir. Her 100m yükselinince sıcaklık 1 derece düşmektedir.

Su Küre: Okyanus, deniz, göl ve nehirlerden oluşmaktadır. Dünyanın 3/4’ü su’dur. Su kürenin kalınlığı 4km’den oluşmaktadır derinliğine göre artabilir düşebilirde. Kuzey ve güney yarım kürede buz vardır.

Taş Küre: Kalınlığı 60km olurken canlılar sadece toprak üzerinde yaşamaktadır. Kayalık ve topraklardan oluşur mineraller ile bitkiler yetişmektedir.

Ateş Küre: Kalındlığı 2,9 bin km den oluşmaktadır. Sıcak taşlar ve volkandan oluşur derecesi 2 bindir. Hamur halinde bulunmaktadır dışarıya çıkan lavlar volkan olarak görülmektedir. Doğal felaketlerin sebeplerinden birisi olabilmektedir.

Ağır Küre: Barisferin ortalama kalınlığı  4000 km  dir. Barisferin sıcaklığı yaklaşık  5000 derecedir. Yer çekiminin kaynağıdır demir ve nikel gibi maddelerden oluşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Türkiyede farklı iklimlerin görülmesinin nedenleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
dunyanin katmanlari ve ozellikleri, dünyanın katmanları özellikleri kisaca, dünyanın katmanları ve görevleri kısaca
HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum diriliş Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.