Hoşgeldiniz ( )
Yorum Yaz
29 Aralık 2015, 06:47
Mehmet Akif
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’e Neden Başöğretmenlik Ünvanı Verilmiştir

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’e Neden Başöğretmenlik verilmesi

Atatürk’e Neden Başöğretmenlik verilmesi

16 Mart 1848 tarihinde ülkemizde ilk defa “Muallim Mektebi” açılmıştır ve böylece bilimsel çalışmalar için ilk adım atılmıştır. Bundan sonra da Osmanlı Devleti zamanında öğretmenlik mesleği için adımlar atılmaya başlanmıştır ancak bu çalışmalar çok fazla bir yol alınamamıştır. Cumhuriyet Döneminde öğretmen okulları ve öğretmenlik mesleği Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülük etmesiyle yol almaya ve gelişmeye başlamıştır.

1 Kasım 1928 tarihinde Arap Alfabesi kaldırılarak Latin Alfabesinin kullanımına geçilmiştir ve böylece Çağdaş Batı Devletleri ile eşit olunması için ilk adım atılmıştır. Türk halkının yeni harfleri öğrenmesi ve okur yazar oranının artması için Latin Alfabesi kabul edildikten sonra ülkenin bir çok yerinde Ulus Okulları adı verilen Millet Mektepleri kurulmuştur ve bu okullarda ilk kez Mustafa Kemal Atatürk, 11 Kasım 1928 tarihinde elinde kalemi alarak halka yeni Türk harflerini öğretmek için işe koyulmuştur ve o gün Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmen” unvanı verilmiştir.

Mustafa Kemal, 24 Kasım 1928 tarihinde “Başöğretmenlik” unvanını kabul etmiştir ve tarihte “Başöğretmen” olarak kayıtlara geçmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Atatürk’ün katıldığı savaşlar ve tarihleri hangileridir konulu makalemizi okudunuız mu?

HIZLI CEVAP YAZ

Mesajınız:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Forum Klasör
Forum klasor Forum Klasör | Forum Klasör
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.